Zdrowie psa - ABC właściciela - Kennel Club
Porozmawiaj z nami
Kennel Club

Zdrowie psa

Twój pies będzie opierał się na tobie, aby utrzymać go w dobrym zdrowiu. Właściwa dieta, regularne ćwiczenia i rutynowe badania kontrolne u weterynarza pomogą utrzymać psa w dobrej formie. Ważne jest również, aby poznać zwyczaje Twojego psa - jedzenie, picie, spanie, i tak dalej - ponieważ czasami zmiany w tych zwyczajach mogą być wskazówką, że pies nie czuje się dobrze.

Informacje na tej stronie powinny być wykorzystywane, jako przewodnik dla utrzymania psa zdrowego i identyfikacji problemów.
Zapytaj swojego lekarza weterynarii o poradę w sprawie opieki zdrowotnej i profilaktyki. Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli uważasz, że twój pies jest chory.

Oznaki dobrego zdrowia

Skóra - Zdrowa skóra jest elastyczna i gładka, bez strupów, narośli, płatków łupieżu, lub obszarów czerwonych. Waha się ona w kolorze od jasno różowego na brązowy lub czarny w zależności od rasy. Sprawdź u psa czy nie ma pcheł, kleszczy czy innych pasożytów zewnętrznych. Aby to zrobić, należy dmuchać delikatnie po brzuchu psa lub czesać do tyłu włosy w kilku miejscach używając szczotki, aby sprawdzić, czy występują małe plamki świadczące o kleszczach przywiązanych do skóry. Czarny "brud" na skórze psa może być oznaką odchodów pcheł.


Płaszcz - zdrowa sierść, czy krótka czy długa powinna być błyszcząca, bez łupieżu, miejsc wybrakowanych i nadmiernego przetłuszczenia.


Oczy - Zdrowe oczy są jasne i błyszczące. Śluz i łzy są normalne, ale powinny być w minimalnych ilościach i jasne. Czasami można zobaczyć u psa objaw trzeciej powieki( zdjęcie). Rzęsy nie powinny trzeć oka(zdjęcie).


Uszy - skóra wewnątrz uszu psa powinna być różowa i czysta. Powinien istnieć żółty lub brązowawy wosk, duża ilość wosku lub jego brak są nieprawidłowe. Nie powinno być zaczerwienienia lub obrzęku wewnątrz ucha, a pies nie powinien drapać uszu. Psy z długimi owłosionymi uszami np. Cocker Spaniel, potrzebują szczególnej uwagi, aby utrzymać uszy suche i czyste wewnątrz i na zewnątrz.


Nos - nos psa jest zwykle chłodny i wilgotny. Wydzielina z nosa powinna być koloru jasnego. Nie może być żółtawa, zielona i gęsta.


Jama ustna, zęby i dziąsła - Zdrowe dziąsła są twarde i różowe. Młode psy mają gładkie, białe zęby, które mają tendencję do ciemnienia wraz z wiekiem. Szczenięta mają 23 dziecięce zęby a dorosłe około 42 stałych zębów, w zależności od rasy. 
Upewnij się, że dziąsła są zdrowe i oddech nie jest cuchnący. Infekcje jamy ustnej mogą doprowadzić do poważnych problemów dziąseł i innych części ciała, w tym serca, dlatego tak ważne jest, aby dbać o zęby i dziąsła u psa.


Temperatura – u psa normalna temperatura jest miedzy 38,3 a 39,2 stopni Celsjusza. Aby zbadać u psa temperaturę, umieść termometr w odbycie. Posmaruj trochę wazeliną końcówkę termometru. Poproś kogoś, aby potrzymał głowę psa i a ty podnieś ogon i włóż termometr ok 2cm do odbytnicy. Nie upuść termometru. Zaczekaj, aż temperatura będzie odczytana, a następnie usuń delikatnie termometr.


Bicie serca i puls - Ponieważ psy są różnych rozmiarów, ich tętna różnią się od siebie. Normalnie serce bije od 50 do 130 razy na minutę w spoczynku psa. U szczeniąt i małych psów bicie serca jest szybsze, a u dużych psów wolniejsze. Aby sprawdzić bicie serca psa, połóż palce na lewej stronie klatki piersiowej, gdzie można poczuć najsilniejsze uderzenie. Aby sprawdzić puls, który jest taki sam jak szybkość bicia serca, lekko nacisnąć na wewnętrznej stronie górnej części tylnej nogi. Jest tam tętnica a skóra jest cienka, więc łatwo jest wyczuć tętno.

Szczepienia i odrobaczenie

Regularne szczepienie u lekarza weterynarii może powstrzymać u psa poważne, a niekiedy śmiertelne choroby. Podstawowy cykl szczepień składa się z pierwszej szczepionki na nosówkę, parwowirozę, leptospirozę, wirusowe zapalenie wątroby oraz kaszel kennelowy. Jej podanie następuje około 6 - 7 tygodnia życia psa, w 9 - 11 tygodniu życia psa powtarzany jest ten zestaw szczepionek z dodaną szczepionką przeciw koronowirozie. Zwykle szczepionki podawane szczeniętom są szczepionkami skojarzonymi, co oznacza, że w jednej ampułce występuje kilka szczepów przeciwciał lub osłabionych wirusów, wystarczy wówczas jeden zastrzyk. Następny cykl szczepień powtórzyć, co rok lub zgodnie z zaleceniami prowadzącego lekarza weterynarii. Szczepionka przeciw wściekliźnie – powinna być podana po zakończeniu 3-go miesiąca życia psa.
Szczepionka przeciw wściekliźnie jest w Polsce obowiązkowa dla każdego psa, jej potwierdzenie powinniśmy mieć w książeczce zdrowia.

Pierwsze odrobaczanie można przeprowadzić, gdy szczenię ma 3 tygodnie, zaś do szóstego miesiąca życia dobrze jest odrobaczać, co miesiąc. Działanie to ma na celu głównie zapobieganie rozwojowi larw glist. W przypadku psów dorosłych, odrobaczanie powinno się wykonywać, co 6 miesięcy. Częściej, jeżeli pies ma duży kontakt z innymi zwierzętami. Zawsze trzeba odrobaczyć psa po powrocie z wystawy czy wakacji, zaś w przypadku suk hodowlanych i reproduktorów, należy zadbać o częstsze, regularne odrobaczenia.

Należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, jeśli pies wykazuje nietypowe zachowania, w tym:

  • Wymioty, biegunka, lub nadmierne oddawanie moczu przez ponad dwanaście godzin.
    Omdlenia.

  • Utrata równowagi, pies zataczając się, upada.

  • Zaparcia lub wysiłek podczas oddawania moczu.

  • Uporczywe drapanie oczu i uszu.

  • Gęsta wydzielina z oczu, uszu, nosa, lub owrzodzenia.

  • Kaszel lub kichanie.

  • Trudności w oddychaniu.

  • Utrata apetytu przez 24 lub więcej godzin.

  • Utrata masy ciała.

  • Dramatyczny wzrost apetytu na 24 godzin lub więcej.

  • Zwiększony niepokój.

  • Nadmierne ilości snu i brak aktywności.

  • Nadmierne picie wody.

  • Kiedy dziąsła psa są białe.