Porozmawiaj z nami
Kennel Club

Biewer Yorkshire Terrier

« wróć

Często prace nad nową rasą są zamierzone i trwają bardzo długo. Niekiedy rasa zostaje wyhodowana przez przypadek. I tak było właśnie z Biewerem. Historia jego powstania sięga lat 80-tych. W 1984 roku w Republice Federalnej Niemiec w landzie Nadrenia - Palatynat w małej miejscowości Hirschfeld, w hodowli Państwa Biewerów przyszły na świat Yorki o wadliwym umaszczeniu. Potomstwo standardowych Yorków było bowiem trzykolorowe. Obok barwy stalowej i złotej pojawiła się biel.
Nietypowe umaszczenie było wynikiem wadliwej mutacji genetycznej. Odkrywcy nowego umaszczenia postanowili nie porzucać pracy nad nim, mimo, iż oficjalnie szczenięta tricolor nie zostały uznane przez klub.
Pod koniec lat 80-tych psy Biewerów otrzymały własny wzorzec i zostały uznane przez kilka niemieckich klubów. Mimo, że w drugiej połowie lat 90-tych pierwsza hodowla tej rasy zaprzestała rozmnażania Yorków Biewerów, stały się one na tyle popularne, że powstał międzynarodowy klub tej rasy. Biewerowie nie podejrzewali zapewne, że trzykolorowe Yorki dadzą początek całej grupie umaszczeń. Nie tylko Biewery, ale także inne odmiany kolorystyczne Yorka są obecnie bardzo popularne w Polsce. Pierwsze egzemplarze w naszym kraju pojawiły się w 2006 roku.
Sędziowie z Wysp Brytyjskich, sędziujący na wystawach OSPR Kennel Club, także zwrócili uwagę na tę rasę, podkreślając, że będzie ona coraz bardziej popularna także w ich stronach. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom zarząd Kennel Clubu pod koniec roku 2019 powołał do życia Sekcję Odmian Kolorystycznych rasy Yorkshire Terrier.
Kierownik Sekcji Pani Roksana Bartoszek zwraca się do hodowców tej rasy z prośbą o przesyłanie uwag i pytań dotyczących działalności Sekcji na adres r.bartoszek@kennelclub.pl lub telefonicznie pod numerem 42-300-10-80.