Porozmawiaj z nami
Kennel Club

Sekcja Odmian Kolorystycznych rasy Yorkshire Terrier

« wróć

W styczniu 2020 roku w OSPR Kennel Club rozpoczęła działalność Sekcja Odmian Kolorystycznych rasy Yorkshire Terrier. Decyzją zarządu Klubu kierownikiem sekcji została wiceprezes Roksana Bartoszek, międzynarodowy sędzia kynologiczny.


Zarząd KC wyszedł naprzeciw oczekiwaniom hodowców tej nowej rasy, widząc, że jest ona także coraz bardziej popularna za granicą. Zadaniem sekcji będzie prowadzenie prac nad udoskonaleniem tej rasy a także organizacja szkoleń dla hodowców i specjalistycznych wystaw tej rasy.
Yorki Kolorowe ujęte są w klasyfikacji Kennel Clubu w grupie VIII - Rasy niesklasyfikowane. Każdy przedstawiciel odmian kolorystycznych Yorka w rodowodzie w polu "RASA" ma wpisaną unikalną nazwę odmiany kolorystycznej.


To nazwy odmian jakie znajdą się w rodowodzie w polu RASA:
-Biewer Yorkshire Terrier
-Biro Yorkshire Terrier
-Black Yorkshire Terrier
-Blue Diamond Yorkshire Terrier
-Blue Merle Yorkshire Terrier
-Blueberry Yorkshire Terrier
-Cappuccino Yorkshire Terrier
-Chocoberry Yorkshire Terrier
-Chocolate Merle Yorkshire Terrier
-Chocolate Yorkshire Terrier
-Diamond Golddust Yorkshire Terrier
-Gold Merle Yorkshire Terrier
-Golddust Yorkshire Terrier
-Lilac Merle Yorkshire Terrier
-Merle Yorkshire Terrier
-Ocean Pearl Yorkshire Terrier
-Red Merle Yorkshire Terrier
-White Cappuccino Yorkshire Terrier
-White Ocean Pearl Yorkshire Terrier
-Yorkshire Terrier Carrier


Najczęściej zadawanym pytaniem przez hodowców jest to o możliwość wykonywania kryć między odmianami i krycia Yorków Standardowych z Yorkami Kolorowymi.
W swoim pierwszym komunikacie Kierownik Sekcji informuje hodowców o tym, że możliwe są krycia między wszystkimi odmianami barwnymi a także krycia Yorków Standardowych z Yorkami Kolorowymi (z wyjątkiem kryć Merle Yorkshire Terrier x Merle Yorkshire Terrier oraz York z genem Merle x York z genem Merle). Identyczne zasady krycia obowiązują w Kennel Clubie od czasu kiedy ponownie stał się klubem niezależnym czyli od 27.02.2019 roku.
Kierownik Sekcji informuje także hodowców o tym, że zarząd KC ma w planach organizację Specjalistycznej Wystawy Kolorowych Odmian Rasy Yorkshire Terrier. Jeśli na jedną z wystaw organizowanych przez KC w 2020 roku (harmonogram zostanie opublikowany 15 stycznia) zgłoszona zostanie odpowiednio duża liczba Yorków Kolorowych, KC zorganizuje w tym samym terminie Specjalistyczną Wystawę Kolorowych Odmian Rasy Yorkshire Terrier, a wówczas każdy York Kolorowy, który weźmie udział w tych dwóch wystawach jednego dnia otrzyma dwie oceny od dwóch różnych sędziów.
Yorki Kolorowe (inaczej Yorkshire Terrier Exotic) znajdują się w grupie VIII klasyfikacji ras KC co oznacza, że podczas wystaw organizowanych przez KC mają osobną konkurencję Best in Show.
W przypadku pytań i sugestii, prosimy o telefoniczny kontakt z biurem KC - 42-300-10-80 lub mailowy z Kierownikiem Sekcji Yorka Kolorowego r.bartoszek@kennelclub.pl

 

W zakładce Hodowcy i Hodowle znajduje się podzakładka dotycząca Sekcji.