ABC Dobrej hodowli - Hodowcy i hodowle - Kennel Club
Porozmawiaj z nami
Kennel Club

ABC Dobrej hodowli

Podstawowe pytanie... Czy znasz powód, dlaczego chcesz hodować psy?

Niektórzy od razu myślą o pieniądzach, ale hodowla nie jest i nie powinna być drogą do bogactwa.

ZAREJESTRUJ HODOWLĘ W KC - JAK ZACZĄĆ?

Zanim zdecydujesz się rozpocząć hodowlę psów przemyśl wszystko kilka razy, ponieważ wiąże się to z wieloma ograniczeniami twojego sposobu życia. Hodowla wymaga znaczących inwestycji czasu i wysiłku.
Decydując się na hodowlę pamiętaj że koszty zakupu psów to nie koniec wydatków. Zapewnienie odpowiedniego miejsca i opieki weterynaryjnej to dopiero ich początek. 

Oczywiście praca ze zwierzętami na pewno jest satysfakcjonująca jeśli tylko kochasz daną rasę i masz do niej cierpliwość.

Pamiętaj, aby rozwijać hodowlę stopniowo!

W tym poradniku postaramy się przybliżyć wam plusy prowadzenia hodowli psów i minusy, z którymi to powinni się liczyć wszyscy hodowcy.

Krok 1

Zapoznaj się ze szczegółami rasy, którą jesteś zainteresowany.
Można to zrobić za pośrednictwem stron internetowych, stowarzyszeń hodowlanych, książek i doświadczonych hodowców.
Dobrze mieć kogoś z doświadczeniem (czyt. MENTOR) w tej dziedzinie, aby uniknąć niepotrzebnych problemów na samym początku przygody z hodowlą.
Współpraca z taką osobą może być bardzo pomocna.

 

Krok 2

Zorientuj się, jakie są prawa na danym obszarze poprzez kontakt z urzędem w twojej gminie. Być może będziesz potrzebował zezwolenia (dotyczy ras agresywnych i niektórych gończych), aby je hodować. Zrób to zanim sprowadzisz zwierzęta.

 

Krok 3

Zdecyduj, czy będzie to zakup suk, samców lub obu. Jeśli będziesz posiadał oba, nie będzie musiał martwić się o negocjowanie umów z innymi hodowcami w sprawie reprodukcji. Wybór nie jest łatwy, ale posiadanie w hodowli samych samców ma też swoje zalety. Świadczysz usługi reprodukcji bez zmartwień i stresu związanego z porodami i odchowem szczeniąt.

 

Krok 4

Zakup swoje psy wybierając te, które spełniają wzorzec rasy. Co do wyboru, eksterieru rasy i jakości psa możesz zawsze skontaktować się z Kennel Club przed zakupem i dopytać czy będzie to słuszny wybór.

Zarejestruj hodowlę w Kennel Club, aby otrzymać wszystkie potrzebne dokumenty i informacje dotyczące poprawnej hodowli.

Zapoznaj się z poniższym dokumentem dotyczącym warunków utrzymania psów w hodowli zwierząt pod poniższym linkiem (wersja do druku) bądź w Kroku 19.

Zgłoś hodowlę do swojego Urzędu Skarbowego w ciągu 7 dni od daty rejestracji.

 

Krok 5

Dobór psów w hodowli przeprowadź ostrożnie. Powinny one być, zdrowe i zbliżone cechami do siebie. Sprawdź też dokładnie dokumenty potwierdzające pochodzenie psa (metryki lub rodowody). W przypadku wątpliwości możesz skontaktować się z biurem Kennel Club a my udzielimy informacji na temat przydatności psów do hodowli.

 

Krok 6

Wybór suk i samców. Oto rzeczy, które trzeba sprawdzić przed zaczęciem hodowli:

  • Genetyka. Postaraj się zadbać o sprawdzenie linii pokrewieństwa, aby upewnić się, że są genetycznie dobrej jakości. Należy zwrócić szczególną uwagę na to czy suka i pies nie są ze sobą bezpośrednio związane, aby zapobiec wadom genetycznym. Takie informacje możesz uzyskać w naszym klubie lub poprosić hodowcę reproduktora o wgląd do rodowodu samca.
  • Cechy fizyczne. Sprawdź wszystkie atrybuty oraz to czy suka lub samiec nie posiadają cech niepożądanych. Przykładem może być owczarek niemiecki, u którego stwierdzono „dysplazję”, co powoduje pewien stopień kalectwa i trudności w chodzeniu czy bieganiu.
  • Temperament. Jest to cecha przekazywana od suki i samca, co jest niezwykle ważne w rasach, które maja agresywne tendencje.

 

Krok 7

Poproś o twojego weterynarza o sprawdzenie stanu zdrowia twoich psów.

 

Krok 8

Upewnij się, że suka osiągnęła odpowiedni wiek. Z doświadczeń innych hodowców najlepszy okres do rozrodu u suk zaczyna się po 15-tym m-cu życia. Suka jest w pełni rozwinięta fizycznie i jest w stanie znieść stres związany z porodem. Cykl rui jest powtarzany, co ok 6 m-cy.

 

Krok 9

Sprawdź czy suka nie ma żadnych infekcji czy jest zaszczepiona i odrobaczana systematycznie. Porozmawiaj z lekarzem weterynarii na ten temat.

 

Krok 10

Cykl rui zaczyna się w trzeciej dobie od momentu, kiedy będzie gotowa do reprodukcji. Jeżeli posiadasz w hodowli samca nie będziesz miał problemu ze zidentyfikowaniem początku cyklu. W okolicy narządów płciowych zaobserwujesz powiększenia i upławy, które mają silny zapach.

 

Krok 11

Poczekaj 9 dni. Istnieją różne rodzaje reprodukcji. Oczywiście naturalna lub przez inseminację nasienia. Zazwyczaj wykonuje się 2 etapy kryć w odstępie dwóch dni np. 9-11 dzień. Można też ustalić najlepszy dzień na reprodukcję wykonując badania laboratoryjne określające poziom hormonów u suki. Porozmawiaj z lekarzem weterynarii na ten temat.

 

Krok 12

Utrzymuj sukę w dobrej kondycji zapewniając jej zbilansowana dietę i witaminy uzupełniające w okresie ciąży, które zaleci ci lekarz weterynarii.

 

Krok 13

Okres ciąży u psów wynosi 63 dni po zapłodnieniu komórki jajowej. W tym okresie można zauważyć duże zmiany w zachowaniu jak i zaobserwować zmieniający się wygląd. Pamiętaj, aby w ostatnich trzech tygodniach ciąży suka dostawała dodatkowe porcje pożywienia, które jest specjalnie zbilansowane dla szczeniąt oraz ciężarnych i karmiących suk. Najlepiej będzie jeśli skorzystasz z karmy KENNEL CLUB BABY DOG - to specjalnie przygotowana mieszanka dla suk ciężarnych, karmiących a także szczeniąt ras małych i średnich. Kiedy sutki zaczynają być różowe i się powiększają możesz być pewien ze suka jest w ciąży a termin porodu jest blisko.

 

Krok 14

Przygotuj się do porodu. Miejsce dostosuj do wielkości suki, aby czuła się podczas porodu komfortowo, zapewnij sobie dostęp do suki z każdej strony gdyby była potrzeba twojej pomocy. Przystosuj odpowiednio miejsce podkładając pod koc lub prześcieradło folie ze sztucznego tworzywa, którą łatwo będzie później zdezynfekować. Bądź czujny podczas porodu, jeżeli pojawią się jakieś problemy np. poród częściowy lub długie okresy miedzy rodzącymi się szczeniętami wezwij swojego lekarza lub udaj się do kliniki weterynaryjnej. Pamiętaj, aby ustalić wszystkie szczegóły przed terminem porodu ze swoim lekarzem, bo później nie będziesz miał czasu do stracenia.

 

Krok 15

Kiedy przyjdą na świat szczenięta utrzymuj je w cieple (można użyć termoforu lub koca elektrycznego pod zwykłym kocem, aby szczenięta nie miały bezpośredniego kontaktu z nim). Przekaż szczenięta suce, ona przeprowadzi odpowiednią pielęgnację. Podstaw szczenięta do karmienia. Sprawdź czy miot nie posiada żadnych wad wrodzonych, które mogą uniemożliwić późniejszy prawidłowy rozwój. Jeżeli masz małe doświadczenie poproś o pomoc doświadczonego hodowcę lub lekarza weterynarii.

 

Krok 16

Przenieś szczenięta z suką w czyste miejsce i posprzątaj miejsce porodu.

 

Krok 17

Obserwuj szczenięta przez pierwsze tygodnie, upewnij się że są czyste i mają ciepło. Sprawdź czy suka zapewnia im wystarczającą ilość mleka. Waż je codziennie przez pierwsze dwa tygodnie i co drugi, trzeci dzień po drugim tygodniu życia, upewniaj się, że przybierają na wadze. Szczenięta szybko rosną i w 4-tym tygodniu życia zaczynają być bardzo aktywne. Przygotuj odpowiednio duże miejsce dla nich, aby zapewnić prawidłowy ich rozwój.

 

Krok 18

Zanotuj datę urodzenia szczeniąt i jaką posiadają płeć. Między 4 a 8 tygodniem zgłoś miot do Kennel Club wypełnij formularz a my już dokończymy proces rejestracji w jak najszybszym terminie. Przejrzyj nasza stronę gdzie znajdziesz wszystkie informacje o prawidłowym rozwoju szczeniaka.