Chihuahua
Porozmawiaj z nami
Kennel Club

Chihuahua

Historia rasy

 

Najmniejsza rasa na świecie bierze swoją nazwę od meksykańskiego stanu,

w którym stała się modna pod koniec XIX wieku.  Stamtąd jego popularność rozprzestrzeniła się na Amerykę, a dzięki reklamie zyskanej przez celebrytów i gwiazdy filmu, rasa stała się psią sensacją. Odważna i zuchwała w temperamencie, występuje w dwóch odmianach: krótko- i  długowłosej. Szczera i pewna siebie Chihuahua ma ogromną osobowość w niewielkiej ramie.

Wygląd ogólny

Mała, delikatna i zwarta.

Charakterystyka

Czujny, niewielki pies; porusza się szybko. Energiczny, zdecydowany w działaniu z zuchwałym wyrazem pyska.

Temperament

Pies wesoły, ruchliwy i inteligentny, ani zgryźliwy ani zamknięty w sobie czy wycofany.

 Głowa i czaszka

Wyraźnie zaokrąglona czaszka w kształcie kopuły jabłka, szczupłe policzki i szczęki, kufa umiarkowanie krótka, lekko spiczasta. Wyraźnie zaznaczony stop.

Oczy

Duże, okrągłe oczy, niewyłupiaste, prawidłowo rozstawione; środek oka znajduje się na płaszczyźnie   z najniższym punktem ucha i podstawą stopu; ciemny lub rubinowy. Jasne oczy są dopuszczalne.

Uszy

Duże, rozwarte, ustawione pod kątem około 45 stopni; co sprawia, że jest między nimi wolna przestrzeń. Przechylone lub uszkodzone wysoce niepożądane.

Zgryz

Szczęki mocne, z doskonałym, regularnym i kompletnym zgryzem nożycowym, tj. górna część zębów ściśle zachodzi na dolne zęby i jest ustawiona prostopadle do szczęki.

Szyja

Lekko łukowata, średniej długości.

Przednie kończyny

Ramiona dobrze ułożone;  szczupłe, opadające do lekko poszerzającego się podparcia powyżej prostych kończyn przednich, osadzone dobrze pod klatką piersiową, dające swobodę ruchów.

Tułów

Od punktu barkowego do zadu, nieco dłuższy niż wysokość w kłębie. Dobrze wysklepione żebra, głęboki mostek.

Tylne kończyny

Umięśnione; stawy skokowe mocno opuszczone i szeroko rozstawione, nie obracające się ani na zewnątrz, ani do wewnątrz.

Łapy

Małe i delikatne, palce rozstawione. Poduszki cienkie, mocne i elastyczne nadgarstki (ani zajęcze ani kocie). Paznokcie umiarkowanie krótkie.

Ogon

Średniej długości, wysoko osadzony, noszony nad grzbietem (sierpowy ogon). Podczas ruchu nigdy nie jest schowany pod górną linią lub zwinięty poniżej linii grzbietu. Spłaszczony z wyglądu, nieco poszerzony u nasady i zwężający się ku końcowi.

Chód/Ruch

Energiczny, żwawy. Niedopuszczalny jest kłus wyciągnięty (hackney). Oglądane z tyłu, kończyny tylne powinny być prowadzone równolegle w stosunku do siebie. Górna linia powinna pozostać twarda i pozioma podczas ruchu. 

Szata

U psów długowłosych: miękka (nigdy szorstka w dotyku), płaska lub lekko falista.

Nigdy napięta i kręcona. Wtapiająca się w uszy, kończyny przednie oraz tylne. Pożądana duża kryza na szyi. Ogon długi i pełny jak pióropusz.

U psów krótkowłosych: gładka, o miękkiej teksturze, zwarta i błyszcząca z dopuszczalnym podszerstkiem oraz kryzą.

Umaszczenie

Każdy kolor lub mieszanka kolorów.

Wielkość

Waga do 2,7 kg, preferowana 1,8-2,7 kg.

Wady

Każde odstępstwo od powyższych wytycznych należy uznać za wadę, a powaga, z jaką należy ją rozpatrywać, powinna być dokładnie proporcjonalna do jej stopnia i jej wpływu na zdrowie i dobrostan psa oraz na zdolność psa do wykonania pracy do której rasa została wyhodowana.

Należy pamiętać o tym, że samce muszą posiadać oba jądra w mosznie.

Choroby typowe dla psów tej rasy

 

- Zwichnięcie rzepki

- Dysplazja stawów biodrowych i łokciowych

- Wodogłowie

- Zaburzenia dotyczące zębów

- Zapaść tchawicy

- Przewlekła choroba zastawek serca

Wzorzec rasy opracowano na podstawie Standardu Rasy Brytyjskiego The Kennel Club

Każda rasa psa ma typowe dla siebie choroby, które mogą być dziedziczone. Aby ograniczyć ich występowanie w kolejnych pokoleniach zaleca się hodowcom wykonywanie badań genetycznych i profilaktycznych. Każdy dobry hodowca powinien poznać dogłębnie specyfikę danej rasy i wykonać zalecane badania.

Zalecane badania

Badanie serca w kierunku wad wrodzonych

Badanie oczu

Badanie rzepki

 

Dodatkowe badania

Profil tarczycowy