Chow Chow
Rasa ta sięga czasów dynastii Han sprzed dwóch tysięcy lat i była znana jako Han Dog - pies stróżujący.
Chow chow był psem myśliwskim i stróżującym. Dwa chow chowy zostały przywiezione do Wielkiej Brytanii w 1780 roku przez handlarzy z Kompanii Wschodnioindyjskiej. Królowa Wiktoria także posiadała chow chowa, co wzbudziło zainteresowanie publiczne i doprowadziło do większej popularności rasy.
Kennel Club uznał rasę oficjalnie w 1894 roku. Rasa ta ma kilka szczególnych cech: niebiesko-czarny język i dziąsła, lwia sylwetka dzięki gęstej, odstającej sierści i charakterystyczny, sztywny chód.
Wygląd ogólny
Aktywny, zwarty, krótki, dobrze zbudowany pies o godnym wyglądzie, lwich cechach i dobrze osadzonym ogonie. Sierść nie może być na tyle gęsta, by ograniczać ruch lub powodować przegrzanie.
Charakterystyka
Cichy pies stróżujący, czarnoniebieski język; krótki chód pozwalający na efektywny ruch z dużą wytrzymałością.
Temperament
Niezależny, lojalny, lecz zdystansowany.
Głowa i czaszka
Czaszka płaska i szeroka, stop słabo zaznaczony, dobrze wypełniona pod oczami. Kufa średniej długości, szeroka, niezbyt spiczasta. Nos duży i szeroki (z wyjątkiem białych i kremowych, gdzie dopuszczalny jest jaśniejszy). Czarne podniebienie i dziąsła.
Oczy
Ciemne, owalne, średniej wielkości i czyste. Dopuszczalna barwa oczu pasująca do umaszczenia (np. niebieskie oczy u niebieskich psów). Brak entropium.
Uszy
Małe, grube, lekko zaokrąglone, sztywne, szeroko rozstawione, lekko nachylone ku przodowi.
Zgryz
Zęby mocne, szczęki silne, idealny zgryz nożycowy. Ciemna pigmentacja jamy ustnej, z niebiesko-czarnym językiem. Dopuszczalna rozjaśniona pigmentacja u niebieskich i kremowych psów.
Szyja
Silna, nie za krótka, osadzona wysoko i lekko wygięta, pozwalająca na dumną sylwetkę.
Kończyny przednie
Łopatki umięśnione, nachylone. Łokcie równo oddalone między kłębem a ziemią. Przednie łapy proste z dobrym kośćcem.
Tułów
Klatka piersiowa szeroka i głęboka. Żebra dobrze wysklepione. Grzbiet krótki, lędźwie mocne.
Kończyny tylne
Z profilu tylna stopa bezpośrednio pod biodrem. Dobrze rozwinięte uda i nisko osadzone stawy skokowe. Od tyłu kończyny powinny być proste.
Łapy
Małe, okrągłe, „kocie łapki”, dobrze osadzone na palcach.
Ogon
Osadzony wysoko, noszony wysoko na grzbiecie.
Ruch
Stęp krótki, kończyny nie są unoszone wysoko, lecz poruszają się wahadłowo. Przednie i tylne nogi poruszają się równolegle i prosto.
Szata
Może być szorstka lub gładka.
Szorstka: obfita, gęsta, prosta, odstająca, z twardym włosem okrywowym i miękkim podszerstkiem. Szczególnie gęsta wokół szyi (grzywa), pióra na udach.
Gładka: krótka, gęsta, prosta, bez piór.
Umaszczenie
Jednolity kolor – czarny, czerwony, niebieski, płowy, kremowy lub biały. Często z jaśniejszymi obszarami na zadzie i tylnej stronie ud. Łaty są niedopuszczalne.
Wielskość
Psy: 48–56 cm (19–22 cale) w kłębie
Suki: 46–51 cm (18–20 cali) w kłębie
Wady
Wszelkie odstępstwa od wzorca należy oceniać proporcjonalnie do ich wpływu na zdrowie, dobrostan i zdolność psa do pracy.
Uwaga
Samce muszą mieć dwa normalnie rozwinięte jądra całkowicie opuszczone do moszny.
Zalecane badania