Welsh Corgi Pembroke - Kennel Club
Porozmawiaj z nami
Kennel Club

Welsh Corgi Pembroke

Nieco mniejszy niż Cardigan, nieco krótszy w ciele, z mniejszymi uszami i prostszymi przednimi nogami. Pembroke zawsze był popularną odmianą, prawdopodobnie dzięki patronatowi rodziny królewskiej zapoczątkowanemu przez króla Jerzego VI, kontynuowanemu przez królową Elżbietę II.

Wzorzec rasy to przewodnik opisujący idealne cechy, temperament i wygląd – w tym poprawny kolor sierści – i zapewnia, że pies nadaje się do swojej funkcji. Absolutna poprawność jest kluczowa.

Wygląd ogólny

Nisko osadzony, mocno zbudowany, solidny pies, żywotny i aktywny, sprawiający wrażenie dużej siły i wytrzymałości przymałych rozmiarach.

Charakterystyka

Odważny w usposobieniu, użytkowy.

Temperament

Towarzyski i przyjazny, nigdy nerwowy ani agresywny.

Głowa i czaszka 

Głowa przypominająca lisia pod względem kształtu i wyglądu, z bystrym, inteligentnym wyrazem. Czaszka dość szeroka i płaska między uszami, z umiarkowanym stopem.

Kufa

Długość kufy w proporcji do czaszki 3:5. Kufa lekko zwężająca się. Nos czarny.

Oczy

Dobrze osadzone, okrągłe, średniej wielkości, brązowe, współgrające z kolorem sierści.

Uszy

Stojące, średniej wielkości, lekko zaokrąglone. Linia od czubka nosa przez środek oka powinna, jeśli przedłużona, przechodzić przez czubek ucha lub bardzo blisko niego.

Uzębienie

Silne szczęki z idealnym, regularnym i kompletnym zgryzem nożycowym, tj. górne siekacze ściśle zachodzące na dolne i ustawione prosto względem szczęk.

Szyja

Dość długa.

Kończyny przednie

Przednie łapy krótkie i tak proste jak to możliwe. Przedramię zaokrąglone, dopasowane do klatki piersiowej. Kość mocna. Łokcie blisko boków, nie luźne ani związane. Łopatki dobrze ułożone, nachylone pod kątem 90° do ramienia.

Tułów

Średniej długości, dobrze wysklepione żebra, niekrótki, lekko zwężający się przy spojrzeniu z góry. Linia górna równa. Klatka piersiowa szeroka i głęboka, dobrze opuszczona między kończyny przednie.

Kończyny tylne

Silne i elastyczne, dobrze kątowane stawy kolanowe. Łapy krótkie. Mocne kości aż do stóp. Stawy skokowe nisko osadzone, widoczne z tyłu.

Łapy

Owalne, palce mocne, dobrze wysklepione i zwarte. Dwa środkowe palce lekko wysunięte do przodu. Opuszki silne, pazury krótkie.

Ogon

Krótki, najlepiej naturalny. Osadzony w linii z grzbietem. Naturalne noszenie ogona powyżej linii grzbietu podczas ruchu lub czujności.

Ruch

Swobodny i aktywny, ani luźny, ani spięty. Przednie kończyny sięgają daleko do przodu, bez zbyt dużego unoszenia, zsynchronizowane z silnym napędem kończyn tylnych.

Szata

Średniej długości, prosta z gęstym podszerstkiem. Nigdy miękka, falista ani szorstka.

Umaszczenie

Jednolite kolory: czerwony, sobolowy, płowy, czarny podpalany – z lub bez białych znaczeń na kończynach, klatce piersiowej i szyi. Dopuszczalne nieco bieli na głowie i kufie.

Wielkość

Wysokość: około 25–30 cm (10–12 cali) w kłębie.
Waga:psy – 10–12 kg, suki – 9–11 kg.

Wady

Każde odstępstwo od powyższego wzorca należy uznać za wadę, której znaczenie zależy od jej stopnia oraz wpływu na zdrowie, dobrostan i zdolność psa do wykonywania pracy użytkowej.

Uwaga

Samce muszą mieć dwa normalnie rozwinięte jądra całkowicie opuszczone do moszny.

Zalecane badania