Yorkshire Terrier - Kennel Club
Porozmawiaj z nami
Kennel Club

Yorkshire Terrier

Historia rasy


              Rasa zawdzięcza swoje istnienie staremu pracującemu Terrierowi Podpalanemu (Black and Tan Terrier) z domieszką krwi Maltańczyka i Skye Terriera. Uważa się, że szkoccy robotnicy podróżujący do pracy w kopalniach i fabrykach bawełny w Yorkshire przywieźli ze sobą teriery, które stanowiły podstawę nowej rasy. Krew przodków widoczna jest w kolorze sierści - rasa rodzi się czarno - złota, z czasem włos wybarwia się na kolor stalowo-niebieski i złoty o jedwabistej strukturze. Pies    o imieniu Huddersfield Ben urodzony w 1865 roku jest uważany za pierwszego przedstawiciela tej rasy.
Yorkshire Terrier wkrótce stał się popularny, zwłaszcza wśród pań, które trzymały go jako domowego pupila, ale nadal zachowuje niektóre cechy swojego pochodzenia czyli cechy teriera i może upolować każdego domowego gryzonia. Na pierwszych wystawach rasy Yorkshire Terrier, psy były pokazywane na jedwabnej tkaninie lub poduszce. Obecnie są chyba jedyną rasą wystawianą na specjalnym podeście dekoracyjnym w ringu wystawowym.

Wygląd ogólny

Długi płaszcz, włos opadający dość prosto i równomiernie z każdej strony, przedziałek sięgający od szyi do końca ogona. Bardzo zwarty i schludny, postawa pionowa, dająca wrażenie energicznego i proporcjonalnego ciała.

Charakterystyka

Czujny i inteligentny mały terier do towarzystwa.

Temperament

Ożywiony ze zrównoważonym usposobieniem.

Głowa i czaszka

Raczej mała i płaska, niezbyt wydatna lub okrągła w czaszce, ani zbyt długa kufa; czarny nos.

Oczy

Średnie, ciemne, lśniące, z ostrym, inteligentnym spojrzeniem i ustawione tak, aby patrzeć bezpośrednio przed siebie. Krawędź powiek ciemna.

Uszy

Małe, w kształcie litery V, stojące, niezbyt daleko od siebie, pokryte krótkimi włosami, kolor bardzo głęboki, obficie podpalany.

Zgryz

Perfekcyjny, regularny i całkowity zgryz nożycowy, tzn. górne zęby ściśle przylegają do dolnych zębów i ustawione są prostopadle do szczęk. Zęby dobrze ułożone w równych szczękach.

Szyja

Odpowiedniej długości.

Przednie kończyny

 

Dobrze ułożone ramiona, nogi proste, dobrze pokryte włosami w kolorze złotym, kilka odcieni jaśniejszych na końcach, nie sięgających wyżej niż do łokci.

Tułów

Kompaktowy z umiarkowanie sprężystymi żebrami, dobrze związane lędźwia.

Tylne kończyny

Nogi dość proste, patrząc z tyłu, umiarkowanie kątowane. Dobrze pokryte włosami w kolorze złotym, o kilka odcieni jaśniejsze na końcach niż u nasady, nie sięgające wyżej niż kolana.

Łapy

Okrągłe, pazury ciemne.

Ogon

Bogato pokryty sierścią, kolor niebieski ciemniejszy niż na innych częściach ciała, szczególnie na końcu ogona. Noszony nieco wyżej niż poziom grzbietu. Tak prosto, jak to możliwe. Długość zapewniająca wyważony wygląd.

Chód/Ruch

Swobodny ruch. Kończyny przednie i tylne kierują się prosto do przodu. Linia grzbietu podczas ruchu pozostaje prosta.

Szata

Sierść na ciele umiarkowanie długa, idealnie prosty włos (nie falisty), błyszczący; delikatna jedwabista struktura włosa, ale nie wełniana, nigdy nie może utrudniać ruchów. Okrywa włosowa długa na głowę, koloru złotego, głębsze kolory po bokach głowy, wokół nasady ucha i kufy, gdzie sierść powinna być bardzo długa. Złoty kolor na głowie nie powinien sięgać do szyi, a ciemne włosy nie mogą mieszać się ze złotymi.

Umaszczenie

Ciemnoniebieska stal (nie srebrno - niebieska), rozciągająca się od potylicy do nasady ogona, nigdy nie zmieszana z płowymi, brązowymi lub ciemnymi włosami. Włosy na klatce piersiowej złotej. Wszystkie złote włosy są ciemniejsze u nasady niż na środku, przechodzą w jeszcze jaśniejsze na końcach.

Wielkość

Do 3,2 kg.

Wady

Każde odstępstwo od powyższych wytycznych należy uznać za wadę, a powaga, z jaką należy ją rozpatrywać, powinna być dokładnie proporcjonalna do jej stopnia i jej wpływu na zdrowie i dobrostan psa oraz na zdolność psa do wykonania pracy do której rasa została wyhodowana.

Należy pamiętać o tym, że samce muszą posiadać oba jądra w mosznie.

Choroby typowe dla psów tej rasy

Przedstawiciele rasy Yorkshire Terrier mogą mieć kłopoty z uzębieniem (często zdarzają się dwa rzędy zębów). Mogą cierpieć również na Zespół Legg Cale Perthesa, załamanie tchawicy, wrodzoną wadę żyły wrotnej i hipoglikemię.

Wzorzec rasy opracowano na podstawie Standardu Rasy Brytyjskiego The Kennel Club