Pudel Toy - Kennel Club
Porozmawiaj z nami
Kennel Club

Pudel Toy

Historia rasy

 

Pudle pochodzą z Niemiec. Rasa ta została wyhodowana do aportowania z wody i była wykorzystywana przez myśliwych polujących głównie na kaczki. Przodkami rasy są różnego typu psy dowodne z Europy. Sposób w jaki przycinany jest włos odbierany jest często jako efekt mody, powstały na potrzeby wystaw, tymczasem to tradycyjny i bardzo praktyczny wzorzec groomingu. Zad i tylne nogi mają tak wymodelowaną szatę aby psom łatwiej się pływało. Pozostawiane na przykład na ogonie „pompony” miały natomiast chronić przed zimnem. Brytyjski The Royal Kennel Club uznaje trzy warianty pudla, różniące się rozmiarem. Wszystkie trzy mają taki sam standard.

Wygląd ogólny: Elegancki pies, zrównoważony, o dumnym wyglądzie.

 

Temperament: Wesołe i przyjazne usposobienie.

 

Głowa i czaszka: Długie i cienkie. Czaszka nie jest szeroka, stop umiarkowany. Kufa mocna, dobrze wyrzeźbiona, nie zanikająca pod oczami; kości policzkowe i mięśnie płaskie. Wargi ściśle przylegające. Broda dobrze zaznaczona, ale nie wystająca. Głowa proporcjonalna do wielkości psa.

 

Oczy: W kształcie migdałów, ciemne, osadzone niezbyt blisko siebie, pełne ognia i inteligencji.

 

Uszy: Długie i szerokie, nisko osadzone, przylegające do głowy.

 

Zgryz: Szczęki mocne z idealnym, regularnym i kompletnym zgryzem nożycowym, tj. zęby górne ściśle zachodzą na zęby dolne i są ustawione prostopadle do szczęk. Pożądany jest pełny zestaw 42 zębów.

 

Szyja: Proporcjonalna, dobrej długości i mocna, aby umożliwić noszenie głowy wysoko i z godnością. Skóra ściśle przylegająca do gardła.

 

Kończyny przednie: Dobrze odchylone ramiona, silne i umięśnione. Nogi ustawione prosto od ramion, dobrze umięśnione.

 

Tułów: Klatka piersiowa głęboka i umiarkowanie szeroka. Żebra dobrze wysklepione i zaokrąglone. Grzbiet krótki, mocny, lekko wklęsły; lędźwie szerokie i muskularne.

 

Kończyny tylne: Uda dobrze rozwinięte i umięśnione; stawy kolanowe dobrze kątowane, stawy skokowe nisko opuszczone; tylne nogi nie mogą być skierowane ani do wewnątrz, ani na zewnątrz.

 

Łapy: Ścisłe, proporcjonalnie małe, owalne w kształcie, nie wykręcone ani do wewnątrz, ani na zewnątrz, palce wysklepione, poduszki grube i twarde, dobrze wyściełane. Nadgarstki mocne.

 

Ogon: Wcześniej zwyczajowo kopiowany. Gdy nie jest kopiowany powinien być gruby u nasady, osadzony dość wysoko, odsunięty od ciała i tak prosty, jak to możliwe.

 

Ruch: Niezbędne są ruchy lekkie, swobodne i zwarte, z dużą determinacją.

 

Szata: Bardzo obfita i gęsta o dobrej szorstkiej fakturze. Wszystkie krótkie włosy są blisko siebie, grube i kręcone. Wszystkie tradycyjne przycięcia są dozwolone na ringu wystawowym, a psy oceniane są na równych prawach, o ile długość jest wystarczająca, aby pokazać kolor i jakość sierści.

 

Kolor: Wszystkie kolory muszą być jednolite. Białe i kremowe psy mają czarny nos, wargi i obwódki oczu, pożądane są czarne paznokcie u stóp. Brązowe mają ciemne bursztynowe oczy, ciemny wątrobiany nos, wargi, obwódki oczu i paznokcie u stóp. Morelowe i rude mają ciemne oczy z czarnymi punktami lub głębokie bursztynowe oczy z wątrobianymi punktami. Czarne, srebrne i niebieskie mają czarny nos, wargi, obwódki oczu i paznokcie. Kremowe, morelowe, czerwone, brązowe, srebrne i niebieskie mogą mieć różne odcienie tego samego koloru do 18 miesięcy. Preferowane są czyste kolory. Kolory niejednolite są niepożądane i nie powinny być wysoko oceniane.

 

Wielkość: Standardowe Pudle – powyżej 38 cm; Miniaturowe – wysokość w kłębie powinna być mniejsza niż 38 cm, ale nie większa niż 28 cm; Pudle Toy – poniżej 28 cm.

 

Wady: Każde odstępstwo od powyższych wytycznych należy uznać za wadę, a powaga, z jaką należy ją rozpatrywać, powinna być dokładnie proporcjonalna do jej stopnia i jej wpływu na zdrowie i dobrostan psa oraz na zdolność psa do wykonania pracy do której rasa została wyhodowana.

 

Należy pamiętać o tym, że samce muszą posiadać oba jądra w mosznie.

 

Choroby typowe dla tej rasy:

Gangliozydoza typu GM2

Chondrodystrofia (CDDY) z degeneracją krążków międzykręgowych (IVDD) oraz chondrodysplazja (CDPA)

MTC